Väike Väerada

Väike Väerada on mitmekülgne  ja uuenduslik terviserada, mis ühendab endas teaduse, tervise, spordi, kunsti ja pärimuse valdkondi. Vaid 3 km pikkune vahelduval maastikul kulgev metsarada on elvalaste hulgas tuntud juba aastaid oma ebatavalise tervistava toime poolest, kus igaühel on võimalus tunnetada looduse väge oma vaimse ja füüsilise seisundi paremaks muutmisel. Hiljuti rajale paigutatud Eesti muinasjuttude teemalised müstilised puuskulptuurid tekitavad omapärase vabaõhugalerii, mis seob looduskeskkonna kunstikeskkonnaga, aidates emotsionaalse miljöö loomisega looduse väge inimesele veelgi suurendada.Eesti rahvas on juba muinasaegadest peale uskunud looduse tervendavasse väesse. Kaasaegsed teadusuuringud on seda veendumust vaid kinnitanud.

Elva piirkonnas läbi viidud õhu aeroionisatsiooni ja maa elektromagnetvälja taseme mõõtmised. näitasid, et inimorganismile eriti tervistavat toimet omav keskkond on raudtee ja lasketiiru vaheline metsa-ala koos seal paiknevate Pulga oja paisjärve ja Vaikse järvega. Sellel alal on stabiilne maa elektromagneetilise kiirguse foon ja veekogude ääres eralduvad päikese ja tuule toimel õhku elektriliselt laetud veeosakesed - klasterid. Selline veeaur, ühinedes okaspuudelt erituvate füto-orgaaniliste ühenditega, aitab leevendada kroonilisi vaegusi, aktiveerib vereringet ja ainevahetust.

Vaikse järve äärne soine pinnas on rikas erinevatest orgaanilistest humiinhapetest, mis on bakteritsiidse toimega ja seepärast leevendavad reumat ja põletikulisi protsesse. Sealse alusmetsa taimedest eraldub õhku uimastavaid aerosoole, mis nanokogustes mõjuvad rahustavalt ja organismi elulisi funktsioone tasakaalustavalt.
Rajal saab ergutust inimese enesetervendusvõime, leevendust leiavad südamehaiged, reumat ja astmat põdevad inimesed. Abi saab kroonilistele põletikele ja paraneb vaimne tasakaal.

Väikese Väeraja puuskulptuuridega kujundamine teeb raja läbimise põnevaks. Kujunduse teema – eesti muinasjutud – on teadlikult valitud, et juhtida tähelepanu meie rahvapärimusele ja näidata eestlasi rahvana, kes on osanud muistsetest aegadest tänapäevani puidust ja metsast lugu pidada. Atraktiivsed kujud tähistab meeldejäävalt raja tähtsamaid punkte ning pakuvad praktilisi lahendusi teeviitade ja istumispaikadena.

Väeraja energeetiline rada 

 1. Vaskuss: Seista ja tunnetada: me oleme kõik looduse osad. Jäta siia halb maja, uss adsorbeerib Su mured maasse. Niiske õhk taastab vereringet ja mõjub hästi köhale-nohule.
 2. Tark Mees Taskus: hea stressimaandamise koht, kõrv kuuleb akustilist heli – metsa kohinat – mis rahustab. Hea energiaga plats.
 3. Vanapagan: Geopaatiline tsoon, läheduses maapinna lõhe ja Hartmanni võrgustikud. Enamus puid ümbruskonnas läinud kahe haruliseks. Siin ei kasva midagi: koht ei ole sobiv kaua olemiseks, tekitab peavalu ja väsimust. 2 olulist puud: negatiivne puu (kaheharuline) ja positiivne puu (ainus sirge puu) – negatiivse juurde peaks jätma on probleemid ja valud ning positiivse puu juures ennast pärast kindlasti laadima.
 4. Kuuvalgel Vihtleva Neitsid: Hea mõjuga koht, Maa kiirgusfoon on ühesugune. Põhjavesi lähedal, see on hästi rahustava toimega. Soovitav pikali heita: taevasse vaadates tekib rahu ja loodusega ühtesulamine. Siin inimene ei väsi. Hea koht pidada keskkonna-alaseid loenguid – loodus ise aitab kaasa.
 5. Kaval Ants: Koht ei ole sobiv kaua olemiseks: siin on palju Hartmanni võrgustikke. Põletikuliste liigeste ja reuma ravimiseks piisab viiest minutist.
 6. Kaval Rebane/Hunt…: Hästi hea auraga koht, siin on hästi ioniseeritud ning bakterisiidse toimega õhk. Soovitav teha hingamisharjutusi. Siin toimub hapniku iseregulatsioon, mõtestatud sisse- ja väljahingamisega läheb õhk kõigisse organitesse. Saab abi põletikulise reuma puhul. Muutke metsaskäigud elustiiliks, siis ei ole ravimeid vajagi. Soovitav on käia kaks kuud järjepidevalt hingamas vabanemaks on terviseprobleemidest.
 7. Tölpsaba Sikk: Koht on halb oma veesoonte ristumise paigana. Tunnistus negatiivsest energiast annavad kaheharulise puud. Kohast õhkub jahedust, mis tõttu ei ole see hea paik ka ranna asukohaks.
 8. Vetevana: Kuigi kuju asub metsadevahelises tõmbetuulte osas, on siin kasulik tunnetada looduse väge ja harmooniat. Samuti kasulik teha harjutusi silmadele ning hingamisharjutusi. Silmadeharjutused: vaata ülesse fikseeri pilk, vaata alla fikseeri pilk, vaata vasemale fikseeri pilk, vaata paremale fikseeri pilk. Hingamisharjutustest: tõmba õhk ühest ninasõõrmest sisse ja lase teisest välja, nii teha 1-2 minutit ja pikendada kuni 5 minutini.
 9. Sild: ülekäigu koht. Hea mõjuga koht (valloelektriline? paik), kus saab abi bronhiidile, gripile. Sillal tuleks sisse hingata õhku läbi suu. Kasulikud on vee pritsmed.
 10. Meeste plats: meestel soovitataks minna ja kallistada puud, et vabaneda oma ihuhädadest. (Kotka ja Vaeslapse vaheline ala)
 11. Värav metsa: meeste platsist edasi kohe kaks kaske. Vaeslaps: siin asub Maa hingamise koht, kätega võib tunda seda sooja õhku, mida siit õhkub. Siin asub nö Daamide Salong, kus saab leevendust põletikulistele protsessidele, minnes viieks minutiks puude vahele.
 12. Plats tervikuna – väga hea energiaga koht, suured tugevad puud annavad selle kohta tunnistust ning iga inimene võib minna ja valida endale meelepärase männi ning pidada seda enda energiasambaks. Üle kolme minuti ei soovita aega veeta.
 13. Karjapoiss: Siinne paik on hea tasakaalu saavutamiseks. Närvisüsteem tasakaalustub, saavutades olemise tajumatu kerguse. Sisemine rahu toob tervise, rasketele asjadele tuleb lahendus nagu iseenesest.
 14. Virvatuluke: kasulik koht puhkamiseks ja hingamisharjutuste tegemiseks, olles näoga vee poole. Hingamisharjutus: hinga sisse ja häälega välja – näoga vee suunas. Kui oled väsinud siis toeta vastu mõnda sealset puud.
 15. Jaagup tüssab surma: Siia võib jätta oma halvad mõtted. Loodusväljaliselt on parim koht, siin asub Südameplats (augu alumise veere peale minna, auk ise halva energiaga), kus saab abi südame rütmihäirete vastu.
 16. Seenekuningas: Siin asub n.ö Tänuplats, kus tuleks loodusele olla tuhatmiljon korda tänulik selle eest, et saame siin praegu olla ja tänada kõige eest, mida loodus meile on andnud. Siin asub ka Häälepuu, toetada vastu puud ja raviv toime häälepaeltele ning kurgule.
 17. Külmakollu: see on üks geopaatiliselt tugevamaid kohti. Ei ole sobiv paik telgi püstitamiseks, sest kiirgab madalsageduslikke magnetikiirgust. Ergutab unist ja väsinud olekut.
 18. Hall Kana ja Veteema (Vaikse järve piirkond): esimene objekt on hea selle poolest, et võtab üleliigse energia ära. Aitab rahustavalt mõjutada lastele, kellel liialdaselt energia ülejääke J. Tervendava toimega sooõhk on samuti sobiv pikemaks peatuseks ja harjutuste tegemiseks.
 19. Väe Käed: Sirutades käsi puude poole saab tervist ja metsa väge. Oluline on viisakalt paluda väge ning seejärel tänada metsa saadud väe eest.
 20. Sõnajalaõis: geopaatiliselt halb koht, siit algab Mõtluse raja lõik, mis soovitav läbida vaikides. Koht huvitav seetõttu, et siin kasvavad vaheldumisi kuused ja männid ning seepärast sobib koht ka oma (suhete) harmooniale mõtlemiseks. Sõnajalaõis aga on hea mõjuga halbadest mõtetest jagusaamiseks. Siit algab raja lõik, mis tuleks vaikides ja tempokalt läbida. Skulptuuri Tuulispask juurest edasi minnes võib vasakul näha palju tuule murde, mis üsna haruldane, samas andmaks mõista oma negatiivsest foonist.
  

Teostame giidi juhendamisel loodusmatkasid 3km pikkusel puukujudega ilmestatud matkarajal, vajalik eelregistreerimine, grupi suurus kuni 20 inimest, tõrvikumatkad. Vaata kaarti siit.

Kaardi legend:

Nr kaardil

Taiese nimi

Tegija

nimi

Muinasjutu nimi

Autor

1.

Ilmapuu

Andres Rattasepp

Tule pildujad

A. Jakobson

2.

Kaaren

Hallan Kivisaar

Südi sõsar

J. Kunder

3.

Kõu

Andres Maask

Paristaja poeg

Fr. R. Kreutzwald

4.

Pikker

Andres Maask

Paristaja poeg

Fr. R. Kreutzwald

5.

Vaskuss

Endel Konsa

Ööbik ja vaskuss

A. Jakobson

6.

Tark mees taskus

Ivo Mänd

Tark mees taskus

Fr. R. Kreutzwald

7.

Lind

Hallan Kivisaar

Imelind

A. Jakobson

8.

Vanapagan

Mariina Tiidor

Tundmatu loom

Kogumik Antsu torupill

rahvapärimus

Vändrast

9.

Kuuvalgel vihtlevad neitsid

Ivo Mänd

Kuuvalgel vihtlevad neitsid

Fr. R. Kreutzwald

10.

Ilmalind

Hallan Kivisaar

Loomislaul

rahvapärimus

11.

Kaval Ants

Ott Olesk

Liulaskmine

Kogumik Antsu torupill

rahvapärimus

Hallistest

12.

Suur Karu

Ott Olesk

Karu ja Vanamees

Loomad linnud putukad

rahvapärimus

Vaivarast

13.

Kaval Rebane

Valdur Luhajärv

Rebane varastab taadi kala

E. Särgava

14.

Hunt kaladega

Valdur Luhajärv

Hunt püüab jääaugust kalu

E. Särgava

15.

Tölpsaba sikk

Martti Kalamees

Kaluri kimbatus

J. Kõiv

16.

Vetevana

Enrico Pelt

Vetevana heategu ja karistus

Fr. R. Kreutzwald

17.

Metsaisa-Metsaema

Anni Irs

Metsaisa ja metsaema

A. Jakobson

18.

Kotkas

Hallan Kivisaar

Kolm kuningatütart

M. J. Eisen

19.

Vaeslaps

Mariina Tiidor

Vaeslaps ja talutütar.

Vaeslapse käsikivi

A. Jakobson

Fr. R. Kreutzwald

20.

Karjapoiss

Andres Rattasepp

Midli-Madli kuningakaasa. Seakarjane Mikkel saab kuningaks

A. Jakobson

21.

Virvatuluke

Raivo Perandi

Rahakatel

A. Jakobson

22.

Jaagup tüssab Surma

Enrico Pelt

Vana Jaagup tüssab Surma

A. Jakobson

23.

Seenekuningas

Anni Irs

Seenekuningas

M. J. Eisen

24.

Külmakollu

Endel Konsa

Jänes ja Külmataat

A. Jakobson

25.

Hall Kana

Hallan Kivisaar

Kana ja Prussakas

A. Jakobson

26.

Rehepapp ja Halltõbi

Ott Olesk

Rehepapp ja vanapagan

J. Kunder

27.

Väe käed

Endel Konsa

Surm teeb sepatööd

A. Jakobson

28.

Põhjakonn

Raivo Perandi

Põhjakonn

Fr. R. Kreutzwald

29.

Veteema

Martti Kalamees

Veteema heategu.

Näkineiul meheks

J. Kõiv

E. Särgava

30.

Ussikuningas

Martti Kalamees

Teistre tüdruk ja ussikuningas

A. Jakobson

31.

Sõnajalaõis

Andres Maask

Sõnajala õie otsija

A. Jakobson

32.

Soome tark

Anni Irs

Kullaketrajad

Fr. R. Kreutzwald

33.

Kullaketrajad

Eero Ijavoinen

Kullaketrajad

Fr. R. Kreutzwald

34.

Tuulekera

Martti Kalamees

Kullaketrajad

Fr. R. Kreutzwald

35.

Tuulispask

Eero Ijavoinen

Tuulispead vihtlevad

A. Jakobson

36.

Koll

Ivo Mänd

Kuu paistab, kooljas sõidab

rahvapärimusInfo ja broneerimine: (+372) 745 6333
E-mail: tartumaa@tehvandi.ee